Logo Uczelni   
WISIG - logo  Logo 70-lecia Wydziału   

Wydział

Inżynierii Środowiska i Geodezji

plik svg - godło

Porozumienie o współpracy z Przedsiębiorstwem Arup – międzynarodową firmą inżynieryjno-konsultingową

18.02.2025

Dnia 13 lutego 2025 roku Dziekan Wydziału Inżynierii Środowiska i Geodezji, prof. Leszek Książek, podpisał porozumienie o współpracy z Przedsiębiorstwem Arup – międzynarodową firmą inżynieryjno-konsultingową z siedzibą w Warszawie oraz Krakowie.

Arup to globalna firma specjalizująca się w projektowaniu, architekturze, planowaniu oraz doradztwie w zakresie zrównoważonego rozwoju i technologii. W Polsce działa od 1998 roku, oferując innowacyjne rozwiązania w sektorach lotnictwa, energetyki, nieruchomości, inżynierii lądowej i środowiska oraz nauki i przemysłu. Dzięki połączeniu globalnego doświadczenia z lokalnym podejściem, Arup dostarcza nowoczesne rozwiązania dla dynamicznie rozwijających się sektorów gospodarki.

Porozumienie obejmuje szeroki zakres działań na styku nauki i praktyki inżynieryjnej. 

Obszar zagadnień objętych współpracą będzie obejmować:

  • współpraca w zakresie wdrożeń wyników prac naukowych do praktyki,
  • wspólne prace nad wykorzystaniem różnych źródeł danych dla potrzeb BIM,
  • współpraca w zakresie szkolenia studentów z zakresu technologii BIM
  • prace związane z pozyskiwaniem, przetwarzaniem, analizą oraz zastosowaniem różnego rodzaju danych przestrzennych do działań w zakresie geodezji, kartografii, inżynierii środowiska, modelowania 3D, GIS, BIM
  • opinie, ekspertyzy w zakresie technologii BIM oraz działań pokrewnych
  • inne działania uzgodnione przez strony, związane z zakresem prowadzonej pracy naukowej przez Wydział Inżynierii Środowiska i Geodezji oraz zadaniami Przedsiębiorstwa.

Współpraca umożliwi studentom zdobycie praktycznych umiejętności w obszarze nowoczesnych technologii, a także udział w projektach badawczo-rozwojowych, oraz możliwość realizacji prac dyplomowych we współpracy z Arup.

Jest to kolejny krok w stronę połączenia akademickiej wiedzy z realnymi wyzwaniami branży inżynieryjnej, otwierający nowe możliwości dla studentów, naukowców oraz specjalistów działających w obszarze technologii BIM, geodezji i kartografii, inżynierii lądowej oraz inżynierii środowiska.