Logo Uczelni   
WISIG - logo  Logo 70-lecia Wydziału   

Wydział

Inżynierii Środowiska i Geodezji

plik svg - godło

Uniwersytet Rolniczy podpisał umowę z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego rozpoczynając projekt „Doktorat wdrożeniowy”

14.02.2025

W dniu 17 stycznia 2025 roku Uniwersytet Rolniczy podpisał umowę z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego rozpoczynając projekt „Doktorat wdrożeniowy” o tytule: „Adaptacja bystrzy o zwiększonej szorstkości do prognozowanych zmian klimatu z uwzględnieniem potrzeb migracyjnych ryb”

Celem projektu jest określenie wymiarów geometrycznych płyty spadowej bystrza o zwiększonej szorstkości w taki sposób, aby warunki hydrodynamiczne występujące na obiekcie nie wpływały negatywnie na migrację ryb, szczególnie przy niskich stanach wody.

Badania wpisują się w nową dziedzinę naukową – ekohydraulikę, która stanowi część dyscypliny Inżynierii Środowiska. Jej głównym zadaniem jest polepszanie warunków ekologicznych w środowiskach wodnych za pomocą narzędzi inżynierii rzecznej. Projekt niewątpliwie przyczyni się do rozwoju zarówno tej dziedziny naukowej, jak i całej dyscypliny.

Doktorant, mgr inż. Kacper Cedro jest specjalistą ds. modelowania hydraulicznego i GIS w firmie PBW Inżynieria sp. z o.o. Jest absolwentem Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie na kierunku „Inżynieria i Gospodarka Wodna” oraz Politechniki Krakowskiej na kierunku „Projektowanie konstrukcji hydrotechnicznych i geotechnicznych”, posiadający uprawnienia do wykonywania operatów hydrologicznych. W swojej pracy zawodowej zajmuje się hydraulicznymi badaniami modelowymi oraz hydromorfologią rzek i potoków górskich. Stawia na możliwość łączenia wizji terenowych z nowoczesnymi aplikacjami obliczeniowymi.

Głównym promotorem doktoratu jest dr hab. inż. Karol Plesiński, prof. URK z Katedry Inżynierii Wodnej i Geotechniki.

Promotorem pomocniczym jest mgr inż. Janusz Filipczyk – projektant hydrotechnik.