Wizyta studyjna studentów w kompleksie geotermalnym Chochołowskie Termy
Studenci V roku kierunku Inżynieria Środowiska w dniu 12 lutego 2025 roku odbyli wizytę studyjną w kompleksie geotermalnym Chochołowskie Termy.
Zapoznali się z praktycznymi aspektami poszukiwania i eksploatacji wód geotermalnych ujmowanych z głębokości ok. 3,5 km otworem Chochołów PIG-1, efektywnym i optymalnym wykorzystaniem potencjału gorących wód (m.in. turbina Francisa na przesyle wody geotermalnej, jedyna w Polsce elektrownia ORC, produkcja ciepła i chłodu oraz balneoterapia), a także ze sposobami odprowadzania do środowiska zużytych wód termalnych stanowiących ścieki przemysłowe (odprowadzenie do Czarnego Dunajca lub zatłaczanie do górotworu otworem chłonnym Chochołów GT-1).
Wyjazd możliwy był dzięki wieloletniej współpracy dr hab. inż. Agnieszki Operacz, prof. URK oraz dr hab. Renaty Kędzior, prof. URK z sektorem społeczno-gospodarczym.
Technologię uzdatniania wody basenowej, w tym z wykorzystaniem nowoczesnych rozwiązań opartych na nanosrebrze i trójstopniowej dezynfekcji, przedstawiła Studentom zastępczyni kierownika działu techniczno-gospodarczego Chochołowskich Term, pani mgr inż. Agnieszka Zachora-Buławska, realizująca jednocześnie doktorat wdrożeniowy w Katedrze Inżynierii Sanitarnej i Gospodarki Wodnej pod promotorstwem dr hab. inż. Agnieszki Operacz, prof. URK. Tematyka doktoratu skoncentrowana jest na opracowaniu i wdrożeniu optymalnego sposobu odprowadzania zużytych wód geotermalnych w świetle zrównoważonego rozwoju.
Wytężony wysiłek psychiczny Studentów, zarówno związany z wyjazdem studyjnym, jak i z kończącą się sesją egzaminacyjną, został uzupełniony relaksem i odpoczynkiem w strefie basenowej kompleksu Chochołowskie Termy.