WISIG - logo

XVII Wielka Lekcja Inżynierii Środowiska i Geodezji

24.10.2024

XVII Wielka Lekcja Inżynierii Środowiska i Geodezji za nami. Podczas tegorocznej edycji w dniu 26 września 2024 r. gościliśmy ponad 300 uczniów szkół ponadpodstawowych. Tak duże zainteresowanie wydarzeniem sprawiło, że Wielka Lekcja odbyła się w Centrum Kongresowym URK. Przybyli uczniowie wraz z opiekunami reprezentowali:

• Zespołu Szkół Geodezyjno-Drogowych i Gospodarki Wodnej w Krakowie
  • XVI LO z Krakowa
  • Zespół Szkół Nr 1 w Olkuszu
  • XVIII LO Kraków
  • Zespół Szkół Nr 1 im. Józefa Piłsudskiego w Limanowej
  • Publiczne Liceum Ogólnokształcące Królowej Apostołów w Krakowie
  • ZS Nr 2 Czarniecki Włoszczowa

Tegoroczna edycja poświęcona była bardzo aktualnemu tematowi „Geozagrożenia – monitorowanie, wykrywanie i przeciwdziałanie”. Uczniowie zostali zapoznani z następującą tematyką przedstawioną przez naszych nauczycieli akademickich w postaci wykładów popularnonaukowych:

Prelekcja 1: Wykrywanie i monitorowanie geozagrożeń z użyciem misji satelitarnych

Dr inż. Dawid Kudas, Katedra Geodezji

Prelekcja 2: Ekstremalne zjawiska pogodowe w Polsce

Dr hab. iż. Agnieszka Ziarnicka-Wojtaszek, prof. URK, Katedra Ekologii, Klimatologii i Ochrony Powietrza

Prelekcja 3: Ochrona gleb jako narzędzie przeciwdziałania zmianom klimatu

Dr hab. inż. Ewelina Zając, prof. URK, Katedra Melioracji i Kształtowania Środowiska

Prelekcja 4: Przeciwdziałanie geozagrożeniom a dokumenty planistyczne

Dr inż. arch. kraj. Agata Walczak, Katedra Gospodarki Przestrzennej i Architektury Krajobrazu

Na koniec „Wielkiej Lekcji Inżynierii Środowiska i Geodezji” został przeprowadzony test sprawdzający zdobytą wiedzę, który potwierdził zaangażowanie uczniów oraz przyswojenie przez nich informacji związanych z geozagrożeniami. Nagrody indywidualne za najlepsze wyniki w teście otrzymali:

I miejsce Bartłomiej z ZS Geodezyjno-Drogowych i Gospodarki Wodnej w Krakowie

II miejsce Bernard z Publicznego LO im. Królowej Apostołów

III miejsce Emilia z XVI LO w Krakowie

Przyznano także 3 wyróżnienia.

Za organizację wydarzenia odpowiedzialna była Dziekańska Komisja ds. Współpracy Międzynarodowej i Promocji Wydziału Inżynierii Środowiska i Geodezji. Składamy serdeczne podziękowania wszystkim pracownikom WIŚiG URK, studentom zrzeszonym w samorządzie oraz członkom studenckich kół naukowych za zaangażowanie w przeprowadzenie wydarzenia.

Zapraszamy na stronę Wielkiej Lekcji https://wielkalekcja.urk.edu.pl oraz zachęcamy do udziału w kolejnej edycji w 2025 roku.