Logo Uczelni
WISIG - logo

Wydział

Inżynierii Środowiska i Geodezji

plik svg - godło

Koło Naukowe Inżynierii Środowiska

 

Opiekun naukowy: dr hab. inż. Karol Plesiński, prof. URK
karol.plesinski@urk.edu.pl, tel. 12 662 4089

Koło Naukowe Inżynierii Środowiska swoimi początkami sięga 1963 roku, kiedy to Dziekan ówczesnego Wydziału Melioracji Wodnych, prof. dr hab. inż. Marian Czerwiński powołał Studenckie Koło Naukowe Meliorantów, a na opiekuna Koła wyznaczył mgr inż. Mariana Michalczewskiego. Prof. dr hab. inż. Marian Michalczewski opiekował się Kołem do 1984 roku. Był organizatorem pierwszego studenckiego obozu naukowego w Jaworkach w 1963 roku, przeprowadzając pionierskie pomiary przepływu wody w potoku metodą kolorymetryczną. Spośród członków Koła Naukowego Meliorantów rekrutowało się wielu późniejszych pracowników naukowych ówczesnego Wydziału Melioracji Wodnych.

W roku 1969 z inicjatywy dr inż. Tadeusza Bednarczyka powstało Studenckie Koło Naukowe Budownictwa Wodnego. Koło zorganizowało szereg obozów naukowych, w trakcie których studenci podejmowali badania z zakresu hydrologii, erozji, sedymentacji i wpływu spiętrzenia wód na obszary rolnicze. W 1996 roku Studenckie Koło Naukowe Budownictwa Wodnego zostało podzielone na Sekcję Inżynierii Wodnej, działającą pod opieką naukową dr inż. Bogusława Michalca i dr inż. Marka Tarnawskiego i Sekcję Wodociągów i Kanalizacji z opiekunem naukowym dr inż. Ryszardem Ślizowskim.

W 1974 roku przy Wydziale Melioracji Wodnych powstało Międzywydziałowe Koło Naukowe Ochrony Środowiska (MKNOŚ), a jego opiekunem został mgr inż. Janusz Miczyński. W 1977 roku Koło zostało nagrodzone Pucharem Rektora za całokształt działalności. W ramach działalności Koła (obejmującego w szerokim pojęciu ochronę środowiska) w latach 1974-2004, studenci z różnych wydziałów Uczelni (okresowo do Koła należeli również studenci AGH, UJ i WSP) zrealizowali około 110 tematów badawczych, z czego ponad 20 zastało opublikowanych, 5 referatów nagrodzono na międzynarodowych i 42 na krajowych konferencjach naukowych. W kwietniu 1986 r. Koło było organizatorem I Ogólnopolskiego Studenckiego Sympozjum Naukowego pn. „Ochrona i degradacja środowiska”. 


   

Sekcja Geomorfologii Fluwialnej

Opiekun: dr hab. inż. Karol Plesiński, prof. URK - k.plesinski@urk.edu.pl

Profil naukowy:

Sekcja zajmuje się analizą wpływu budowli hydrotechnicznych na warunki hydrodynamiczne, geomorfologiczne i ekologiczne w korycie rzecznym. Przedmiotem badań sekcji są również wieloletnie zmiany w układach przestrzennych koryt rzecznych, a także zmienność geomorfologiczna wynikająca z oddziaływania antropogenicznego i zmian klimatu.

Plany badawcze:

Znaczenie rzeki Huczwy w obronności średniowiecznego grodu „Wołyń” – propozycja obozu naukowego.

Koło Naukowe Inżynierii Środowiska

Opiekun naukowy: dr hab. inż. Karol Plesiński, prof. URK
karol.plesinski@urk.edu.pl, tel. 12 662 4089


 

Sekcja Renaturyzacji rzek i dolin rzecznych

Opiekun:

dr hab. inż. Andrzej Strużyński, a.struzynski@urk.edu.pl
dr inż. Maciej Wyrębek, m.wyrebek@urk.edu.pl 

Profil naukowy:

Sekcja zajmuje się badaniami prędkości przepływu, składu granulometrycznego procesów degradacyjnych rzeki Nidy, a także możliwościami je renaturyzacji. W swoich badaniach Sekcja zajmowała się m.in. możliwościami rewitalizacji zbiornika w Pińczowie z zachowaniem jego dotychczasowych walorów krajobrazowych.


  

Sekcja Geotechniki

Opiekun: 

dr hab. inż. Andrzej Gruchot, prof. URK, a.gruchot@urk.edu.pl 
dr hab. inż. Tymoteusz Zydroń, t.zydron@urk.edu.pl

Profil naukowy:

Sekcja prowadzi działalność naukową od 2003 roku.

Sekcja zajmuje się oceną przydatności materiałów ziemnych do celów budownictwa ziemnego. Realizujemy badania związane z oceną stanu technicznego obwałowań rzek. Wykonujemy również badania związane z procesami abrazji zachodzącej wzdłuż zbiorników wodnych.

 

Pomiary abrazji brzegów Jeziora Czorsztyńskiego

  

Rozpoznanie geotechniczne osadów dennych zdeponowanych w Jeziorze Czorsztyńskim


   

Sekcja Inżynierii Wodnej

Opiekun: 

dr hab. inż. Marek Tarnawski, prof. URK, m.tarnawski@urk.edu.pl

Profil naukowy:

Sekcja zajmuje się szeroko rozumianą inżynierią wodną, ze szczególnym uwzględnieniem zagadnień obiektów hydrotechnicznych. Badania dotyczą warunków eksploatacji zbiorników wodnych, zapór i jazów oraz wpływu tych obiektów na tereny przyległe również w aspektach przyrodniczych. Badania zahaczają o zagadnienia przepustowości koryt rzecznych z uwzględnieniem budowli wodnych i drogowych (mosty). Tematem badań jest także jakość osadów dennych i możliwości ich zagospodarowania po wydobyciu z dnia.

Plany badawcze:

Kontynuowanie dotychczasowych badań a także realizacji nowych tematów badawczych (np. MEW) zgodnych z zainteresowaniami Studentów.


  

Sekcja Kształtowania Środowiska

Opiekun: 

dr hab. inż. Agnieszka Ziernicka-Wojtaszek, prof. URK, a.ziernicka-wojtaszek@urk.edu.pl

Profil naukowy:

Sekcja zajmuje się historycznymi problemami użytkowania środowiska, zmianami stanu środowiska pod wpływem użytkowania, problemami degradacji i ochrony środowiska, a także jego świadomego kształtowania zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju. W szczególności sekcja zajmuje się analizą wpływu współczesnych zmian klimatu na rolnictwo i obszary wiejskie oraz na obszary wielkomiejskie. Przedmiotem badań sekcji są problemy związane z konsekwencjami zachodzących współcześnie zmian klimatycznych: Określenie wielkości zmian charakterystyk i wskaźników termicznych klimatu. Zmiany efektywności opadów atmosferycznych. Susze i niedobory wodne. Weryfikacja istniejących regionalizacji rolniczo-klimatycznych. Możliwości uprawy roślin ciepłolubnych. Adaptacja obszarów wielkomiejskich do współczesnych zmian klimatu: niebiesko-zielona infrastruktura na tle analizy warunków aerosanitarnych i biometeorologicznych. Pojawy fenologiczne w kształtowaniu walorów widokowych otoczenia obiektów zabytkowych i użyteczności publicznej.

Plany badawcze:

Warunki pluwiotermiczne w Polsce w aspekcie współczesnych zmian klimatu i ich konsekwencje dla gospodarki wodnej i rolnictwa.


  

Sekcja Melioracji

Opiekun:

dr inż. Łukasz Borek, l.borek@urk.edu.pl


   

Praca w poszczególnych sekcjach stwarza możliwość praktycznego wykorzystania wiedzy zdobywanej w toku studiów, pokaże jak wygląda życia inżyniera od strony praktycznej. Wyjazdy na obozy naukowe są niezapomnianą przygodą, jak i możliwością zwiedzenia ciekawych zakątków naszego kraju.

  

Koło naukowe to najlepszy sposób na aktywne studiowanie.
Napisz do Opiekuna sekcji i zapytaj o możliwość pracy w kole naukowym.