Koło Naukowe Inżynierii Środowiska
Koło Naukowe Inżynierii Środowiska
Koło Naukowe Inżynierii Środowiska swoimi początkami sięga 1963 roku, kiedy to Dziekan ówczesnego Wydziału Melioracji Wodnych, prof. dr hab. inż. Marian Czerwiński powołał Studenckie Koło Naukowe Meliorantów, a na opiekuna Koła wyznaczył mgr inż. Mariana Michalczewskiego. Prof. dr hab. inż. Marian Michalczewski opiekował się Kołem do 1984 roku. Był organizatorem pierwszego studenckiego obozu naukowego w Jaworkach w 1963 roku, przeprowadzając pionierskie pomiary przepływu wody w potoku metodą kolorymetryczną. Spośród członków Koła Naukowego Meliorantów rekrutowało się wielu późniejszych pracowników naukowych ówczesnego Wydziału Melioracji Wodnych.
W roku 1969 z inicjatywy dr inż. Tadeusza Bednarczyka powstało Studenckie Koło Naukowe Budownictwa Wodnego. Koło zorganizowało szereg obozów naukowych, w trakcie których studenci podejmowali badania z zakresu hydrologii, erozji, sedymentacji i wpływu spiętrzenia wód na obszary rolnicze. W 1996 roku Studenckie Koło Naukowe Budownictwa Wodnego zostało podzielone na Sekcję Inżynierii Wodnej, działającą pod opieką naukową dr inż. Bogusława Michalca i dr inż. Marka Tarnawskiego i Sekcję Wodociągów i Kanalizacji z opiekunem naukowym dr inż. Ryszardem Ślizowskim.
W 1974 roku przy Wydziale Melioracji Wodnych powstało Międzywydziałowe Koło Naukowe Ochrony Środowiska (MKNOŚ), a jego opiekunem został mgr inż. Janusz Miczyński. W 1977 roku Koło zostało nagrodzone Pucharem Rektora za całokształt działalności. W ramach działalności Koła (obejmującego w szerokim pojęciu ochronę środowiska) w latach 1974-2004, studenci z różnych wydziałów Uczelni (okresowo do Koła należeli również studenci AGH, UJ i WSP) zrealizowali około 110 tematów badawczych, z czego ponad 20 zastało opublikowanych, 5 referatów nagrodzono na międzynarodowych i 42 na krajowych konferencjach naukowych. W kwietniu 1986 r. Koło było organizatorem I Ogólnopolskiego Studenckiego Sympozjum Naukowego pn. „Ochrona i degradacja środowiska”.
W Kole Naukowym Inżynierii Środowiska działa obecnie siedem Sekcji.
Koło Naukowe Inżynierii Środowiska
Opiekun naukowy:
dr hab. inż. Karol Plesiński, prof. URK
karol.plesinski@urk.edu.pl, tel. 12 662 4089
Aktywne sekcje:
- Sekcja Geomorfologii Fluwialnej
Opiekun:
dr hab. inż. Karol Plesiński, prof. URK - k.plesinski@urk.edu.pl
Profil naukowy:
Sekcja zajmuje się analizą wpływu budowli hydrotechnicznych na warunki hydrodynamiczne, geomorfologiczne i ekologiczne w korycie rzecznym. Przedmiotem badań sekcji są również wieloletnie zmiany w układach przestrzennych koryt rzecznych, a także zmienność geomorfologiczna wynikająca z oddziaływania antropogenicznego i zmian klimatu.
Plany badawcze:
Znaczenie rzeki Huczwy w obronności średniowiecznego grodu „Wołyń” – propozycja obozu naukowego.
- Sekcja Geotechniki
Opiekun:
dr hab. inż. Andrzej Gruchot, a.gruchot@urk.edu.pl
dr hab. inż. Tymoteusz Zydroń, t.zydron@urk.edu.pl
Profil naukowy:
Sekcja prowadzi działalność naukową od 2003 roku.
Sekcja zajmuje się oceną przydatności materiałów ziemnych do celów budownictwa ziemnego. Realizujemy badania związane z oceną stanu technicznego obwałowań rzek. Wykonujemy również badania związane z procesami abrazji zachodzącej wzdłuż zbiorników wodnych.
Podczas pomiarów na brzegu zbiornika czorsztyńskiego
- Sekcja Inżynierii Sanitarnej i Gospodarki Wodnej
Opiekun:
dr hab. inż. Dariusz Młyński, prof. UKR, d.mlynski@urk.edu.pl
dr inż. Ewa Dacewicz, e.wasik@urk.edu.pl
Profil naukowy:
Sekcja zajmuje się badaniami, dotyczącymi jakości wód powierzchniowych, które służą jako odbiorniki ścieków bytowych. Szczególny nacisk badań skierowany jest na zawartość substancji biogennych, które dopływają do cieków wraz ze ściekami oczyszczanymi w podmiejskich oczyszczalniach. Do oceny poziomu zanieczyszczenia wód powierzchniowych związkami azotu i fosforu służą wykonywane samodzielnie przez Studentów analizy fizykochemiczne. Ponadto sekcja zajmuje się także szeroko pojętą ochroną ilościową i jakościową zasobów wodnych. Badania dotyczą tzw. zrównoważonej gospodarki wodnej a także skupiają się na ocenie kształtowania i przebiegu ekstremalnych zjawisk hydrologicznych takich jak susze i powodzie.
Plany badawcze:
Badania nad wykorzystaniem organizmów wskaźnikowych (m.in. makroglonów) w ocenie jakości ekologicznej cieków będących odbiornikami ścieków oczyszczonych. Badania nad wzrostem ładunków zanieczyszczeń w ściekach oczyszczonych (m. in. związków azotu i fosforu) w obliczu ocieplania się klimatu oraz zmniejszającej się sumy opadów atmosferycznych. Analiza wpływu zmian klimatu i użytkowania terenów zlewni na kształtowanie wielkości zasobów wodnych.
- Sekcja Inżynierii Wodnej
Opiekun:
dr hab. inż. Marek Tarnawski, prof. URK, m.tarnawski@urk.edu.pl
Profil naukowy:
Sekcja zajmuje się szeroko rozumianą inżynierią wodną, ze szczególnym uwzględnieniem zagadnień obiektów hydrotechnicznych. Badania dotyczą warunków eksploatacji zbiorników wodnych, zapór i jazów oraz wpływu tych obiektów na tereny przyległe również w aspektach przyrodniczych. Badania zahaczają o zagadnienia przepustowości koryt rzecznych z uwzględnieniem budowli wodnych i drogowych (mosty). Tematem badań jest także jakość osadów dennych i możliwości ich zagospodarowania po wydobyciu z dnia.
Plany badawcze:
Kontynuowanie dotychczasowych badań a także realizacji nowych tematów badawczych (np. MEW) zgodnych z zainteresowaniami Studentów.
- Sekcja Kształtowania Środowiska
Opiekun:
dr hab. inż. Agnieszka Ziernicka-Wojtaszek, prof. URK, a.ziernicka-wojtaszek@urk.edu.pl
Profil naukowy:
Sekcja zajmuje się historycznymi problemami użytkowania środowiska, zmianami stanu środowiska pod wpływem użytkowania, problemami degradacji i ochrony środowiska, a także jego świadomego kształtowania zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju. W szczególności sekcja zajmuje się analizą wpływu współczesnych zmian klimatu na rolnictwo i obszary wiejskie oraz na obszary wielkomiejskie. Przedmiotem badań sekcji są problemy związane z konsekwencjami zachodzących współcześnie zmian klimatycznych: Określenie wielkości zmian charakterystyk i wskaźników termicznych klimatu. Zmiany efektywności opadów atmosferycznych. Susze i niedobory wodne. Weryfikacja istniejących regionalizacji rolniczo-klimatycznych. Możliwości uprawy roślin ciepłolubnych. Adaptacja obszarów wielkomiejskich do współczesnych zmian klimatu: niebiesko-zielona infrastruktura na tle analizy warunków aerosanitarnych i biometeorologicznych. Pojawy fenologiczne w kształtowaniu walorów widokowych otoczenia obiektów zabytkowych i użyteczności publicznej.
Plany badawcze:
Warunki pluwiotermiczne w Polsce w aspekcie współczesnych zmian klimatu i ich konsekwencje dla gospodarki wodnej i rolnictwa.
- Sekcja Melioracji
Opiekun:
dr inż. Łukasz Borek, l.borek@urk.edu.pl
- Sekcja Renaturyzacji rzek i dolin rzecznych
Opiekun:
dr hab. inż. Andrzej Strużyński, a.struzynski@urk.edu.pl
dr inż. Maciej Wyrębek, m.wyrebek@urk.edu.pl
Profil naukowy:
Sekcja zajmuje się badaniami prędkości przepływu, składu granulometrycznego procesów degradacyjnych rzeki Nidy, a także możliwościami je renaturyzacji. W swoich badaniach Sekcja zajmowała się m.in. możliwościami rewitalizacji zbiornika w Pińczowie z zachowaniem jego dotychczasowych walorów krajobrazowych.
Praca w poszczególnych sekcjach stwarza możliwość praktycznego wykorzystania wiedzy zdobywanej w toku studiów, pokaże jak wygląda życia inżyniera od strony praktycznej. Wyjazdy na obozy naukowe są niezapomnianą przygodą, jak i możliwością zwiedzenia ciekawych zakątków naszego kraju.
Koło naukowe to najlepszy sposób na aktywne studiowanie.
Napisz do Opiekuna sekcji i zapytaj o możliwość pracy w kole naukowym.