Logo Uczelni   
WISIG - logo  Logo 70-lecia Wydziału   

Wydział

Inżynierii Środowiska i Geodezji

plik svg - godło

Praktyka zawodowa jest integralną część programu studiów i podlega ona obowiązkowemu zaliczeniu, którego uzyskanie jest niezbędnym warunkiem zaliczenia semestru i ukończenia studiów.

Praktyka zawodowa ma na celu przygotowanie studentów kierunku studiów do wykonywania zawodu zgodnie z uzyskanym wykształceniem. Student podczas praktyki ma możliwość wykorzystania i weryfikacji zdobytej podczas studiów wiedzy oraz nabycie umiejętności. Ponadto student przygotowuje się do pracy w zespole, poznaje znaczenie pracy i jej wartość na różnych stanowiskach.

W szczególności celem realizowanej praktyki zawodowej jest:

  • weryfikacja i poszerzenie wiedzy teoretycznej zdobytej w trakcie dotychczasowych studiów i nabycie umiejętności praktycznego jej wykorzystania,
  • rozwijanie samodzielności, odpowiedzialności oraz umiejętności analitycznych, organizacyjnych, negocjacyjnych itp.,
  • zapoznanie z realiami i specyfiką pracy w zawodzie inżyniera,
  • poznanie sposobów i uwarunkowań funkcjonowania przedsiębiorstw, organizacji i instytucji branżowych.

Celem praktyki jest także możliwość pozyskania materiałów  do prac dyplomowych, a w dalszej konsekwencji zwiększenie szans znalezienia pracy w zawodzie przez absolwentów kierunku poprzez nawiązanie kontaktów.

Studenci mogą odbywać praktykę zawodową w instytucjach publicznych i prywatnych, których działalność związana jest z kierunkiem studiów. Studenci kierunków realizują praktyki zawodowe w przedsiębiorstwach branżowych (przedsiębiorstwach wykonawczych, biurach projektowych, biurach konsultingowych i rzeczoznawców) oraz w instytucjach rządowych, samorządowych i innych, zajmujących się administrowaniem i eksploatacją terenów, urządzeń i budowli im podległych.

Za formalną i merytoryczną stronę realizacji praktyki ze strony Wydziału odpowiedzialni są Pełnomocnicy Dziekana ds. Praktyk dla danego kierunku studiów. Do nich można zgłaszać się z wszelkimi sprawami dot. organizacji i realizacji Praktyki zawodowej.

Sprawy wykraczające po za zakres pomocy Pełnomocnika lub też kwestie sporne należy zgłaszać do Dziekańskiej Komisji ds. Praktyk Studenckich lub do odpowiedniego Prodziekana. .

Innymi formami zdobywania doświadczenia zawodowego są staże zawodowe, wolontariaty, staże i praktyki organizowane przez przedsiębiorstwa oraz Urzędy pracy.

Uniwersytet od lat realizuje projekty w ramach których organizowane są staże zawodowe krajowe i zagraniczne dla studentów współfinansowane są ze środków Unii Europejskiej. Współpracuje także z organizacjami realizującymi takie formy wymiany międzynarodowej.

Bieżące informacje można uzyskać u Pełnomocnika Dziekana ds. ds. Zarządzania Projektami Dydaktycznymi - Marka Tarnawskiego /wisig.projekty@urk.edu.pl/ lub Pełnomocnik Dziekana ds. Programu ERASMUS+ oraz Wymiany Międzynarodowej Studentów i Pracowników.