Krok po kroku
Pełnomocnik Dziekana ds. Praktyk odpowiada formalnie za organizację, przebieg i zaliczenie praktyki:
- studia I stopnia - Marek Tarnawski - kontakt: /Pełnomocnicy/ praktyki.is_iigw@urk.edu.pl
- studia II stopnia - Agnieszka Woś - kontakt: /Pełnomocnicy/ 2023/2024 funkcję tą w zastępstwie sprawuje Marek Tarnawski
Praktyka zawodowa realizowana jest w trakcie 6 semestru studiów I stopnia (w okresie letnich wakacji: lipiec, sierpień, wrzesień). Praktyka zawodowa trwa minimum 4 tygodnie (158 godzin, 2 godziny na administrację) wykonywanych zadań zawodowych w wybranej Instytucji (standardowo po 6 godzin dziennie - w uzasadnionych sytuacjach dłużej co nie może wpłynąć na skrócenie praktyki poniżej 4 tygodni).
Realizacja Praktyki zawodowej studentów II stopnia przewidziana jest w programie studiów w trakcie 2 semestru studiów (październik - styczeń), w uzasadnionych przypadkach po uzyskaniu zgody może być zrealizowana w trakcie 1 semestru w okresie letnich wakacji (lipiec, sierpień, wrzesień). Student ma zrealizować 73 godzin (2 godziny na administrację) zadań zawodowych w wybranej Instytucji.
Terminy realizacji praktyki wymagają zatwierdzenia a zmiana terminu jak i system organizacji praktyki (np. realizacja nie ciągła) wymaga uzyskana zgody Pełnomocnik Dziekana ds. Praktyk a wnioskowane zmiany (okres realizacji) nie może powodować nieobecności na zajęciach dydaktycznych.
Pełnomocnik Dziekana ds. Praktyk organizuje spotkanie informacyjne dotyczące organizacji praktyki, kontroli prawidłowości wyboru miejsca i terminu realizacji praktyki, przebiegu oraz zaliczenia praktyki zawodowej. Przedstawia istotne zapisy a Student zapoznaje się z procedurą praktyki zawodowej i jej załącznikami, co poświadcza podpisaniem stosownego Oświadczenia studenta.
Student może samodzielnie wybrać miejsce realizacji praktyki lub też skorzystać z Listy proponowanych Instytucji przyjmujących na praktykę i porad Pełnomocnika Dziekana ds. Praktyk. W wyborze Instytucji/Przedsiębiorstwa Student kieruje się możliwością realizacji zagadnień i zadań zawodowych wymienionych w Programie praktyki dostosowanych do charakteru i profilu Instytucji przyjmującej na praktykę.
Po wpisaniu proponowanej Instytucji przez Studenta do elektronicznego formularza (Weryfikacja proponowanej Instytucji przyjmującej na praktykę zawodową), Instytucja podlega weryfikacji wg ustalonych kryteriów. W przypadku niejasności - wyjaśnień podejmowany jest kontakt ze Studentem. O akceptacji Instytucji Student jest powiadamiany przez Pełnomocnika Dziekana ds. Praktyk.
Student indywidualnie zwraca się do Instytucji o przyjęcie na praktykę składając Podanie o praktykę zawodową. Po uzyskaniu zgody kierownictwa Instytucji i wyznaczeniu Zakładowego Opiekuna Praktyki student ustala termin realizacji praktyki oraz pozyskuje informacje o wymaganych warunkach realizacji praktyki np. podpisaniu klauzuli poufności, ubezpieczenia OC, itp.
Student wypełnia formularz Dane do Porozumienia organizacji praktyki zawodowej po podpisaniu przez upoważnioną przez Rektora osobę. Student otrzymuje Porozumienie w wersji elektronicznej. Po wydrukowaniu, przedkłada je w dwóch egzemplarzach Instytucji. Po podpisaniu przez osobę Reprezentującą Instytucję, jeden egzemplarz zachowuje i przekazuje go Pełnomocnikowi Dziekana wraz z dokumentacją praktyki.
W skrajnych przypadkach Student może zwrócić się indywidualnie z prośbą o podpisanie Porozumienia bezpośrednio do upoważnionej przez Rektora osoby, po wcześniejszym umówieniu się drogą elektroniczną - Karol Woś - Biuro Karier i Kształcenia Praktycznego, adres e-mail: praktyki@urk.edu.pl, karol.wos@urk.edu.pl (adres: al. Mickiewicza 21 - Stary budynek, 31-120 Kraków, pokój nr: 39, telefon: +48 12 662 44 11)
W terminie wyznaczonym przez Pełnomocnika Dziekana ds. Praktyk, przed rozpoczęciem realizacji praktyki, Student dokonuje wpisu na listę studentów realizujących praktyki w elektronicznym formularzu oraz przekazuje podpisane Podanie o praktykę zawodową oraz Plan praktyki zawodowej - Student wpisuje adres miejsca odbywania praktyki (nie tylko adres siedziby Instytucji) np. adres szkółki/inwestycji/laboratorium i okresy realizacji praktyki w danym miejscu.
Przed rozpoczęciem realizacji praktyki, na okres praktyki, Student zobowiązany jest na swój koszt zawrzeć umowę ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków (polisę NNW).
W trakcie realizacji praktyki zawodowej Student prowadzi systematycznie i starannie Dziennik praktyki zawodowej, uzyskując potwierdzenie tygodniowych wpisów zrealizowanych zadań zawodowych przez Zakładowego Opiekuna Praktyki. Na koniec praktyki Student przedkłada Dziennik, Zakładowemu Opiekunowi Praktyki, z prośbą o wypełnienie opinii o przebiegu praktyki wraz z oceną stopnia osiągniętych przez Studenta efektów uczenia się, które stanową integralną część Dziennika praktyki zawodowej.
Po zakończeniu realizacji praktyki zawodowej Student przygotowuje Sprawozdanie końcowe z praktyki, w którym zamieszcza opis wykonanych podczas praktyki zadań zawodowych służących uzyskaniu efektów uczenia się, wraz ze swoją oceną stopnia ich osiągnięcia.
Student studiów I stopnia składa do dnia 15 września komplet dokumentów Pełnomocnikowi Dziekana ds. Praktyk i uczestniczy w zaliczeniu sprawdzającym.
Student studiów II stopnia składa do dnia 10 lutego komplet dokumentów Pełnomocnikowi Dziekana ds. Praktyk i uczestniczy w zaliczeniu sprawdzającym.
Student przekazuje swoje spostrzeżenia wynikające z przygotowania do realizacji, przebiegu i zaliczenia praktyki zawodowej oraz sugestii dotyczących programu studiów (np. propozycji zmian wynikających z odbytej praktyki), wypełniając anonimową Ankietę.
Student może ubiegać się o zaliczenie części lub w całości praktyki zawodowej, bez konieczności jej realizacji, na podstawie osiągniętych efektów uczenia się w wyniku pracy zawodowej lub innych form aktywności zawodowej. W takim trybie, zgodę na uznanie efektów uczenia się wydaje Dziekan, na podstawie zaopiniowanych przez Pełnomocnika Dziekana ds. Praktyk dokumentów dostarczonych przez studenta (Podanie o zaliczenie praktyki zawodowej wraz z załącznikami), zgodnie z terminem ustalonym w Regulaminie Praktyki Zawodowej. Nie zwalnia to studenta z obowiązku jej zaliczenia w wymaganym terminie.