Krok po kroku
Pełnomocnik Dziekana ds. Praktyk odpowiada formalnie za organizację, przebieg i zaliczenie praktyki - kontakt: Marek Tarnawski - kontakt: /Pełnomocnicy/ praktyki.is_iigw@urk.edu.pl
Praktyka zawodowa realizowana jest w trakcie 6 semestru studiów w okresie letnich wakacji (lipiec, sierpień, wrzesień) dla studiów stacjonarnych. Praktyka zawodowa trwa 4 tygodnie (200 godzin). Powinna rozpoczynać się nie wcześniej niż 1 lipca, a jej zakończenie powinno nastąpić nie później niż 25 września danego roku akademickiego. Inne terminy realizacji praktyki wymagają uzyskana zgody a wnioskowany okres realizacji nie może powodować nieobecności na zajęciach dydaktycznych.
Pełnomocnik Dziekana ds. Praktyk organizuje spotkanie informacyjne dotyczące organizacji praktyki, kontroli prawidłowości wyboru miejsca i terminu realizacji praktyki, przebiegu oraz zaliczenia praktyki zawodowej. Przedstawia istotne zapisy a Student zapoznaje się z procedurą praktyki zawodowej i jej załącznikami, co poświadcza podpisaniem stosownego Oświadczenia studenta.
Student może samodzielnie wybrać miejsce realizacji praktyki lub też skorzystać z Listy proponowanych Instytucji przyjmujących na praktykę i porad Pełnomocnika Dziekana ds. Praktyk. W wyborze Instytucji/Przedsiębiorstwa Student kieruje się możliwością realizacji zagadnień i zadań zawodowych wymienionych w Programie praktyki dostosowanych do charakteru i profilu Instytucji przyjmującej na praktykę.
Po wpisaniu proponowanej Instytucji przez Studenta do elektronicznego formularza, Instytucja podlega weryfikacji wg ustalonych kryteriów i może uzyskać akceptację, o której Student jest powiadamiany przez Pełnomocnika Dziekana ds. Praktyk.
Student indywidualnie zwraca się do Instytucji o przyjęcie na praktykę składając Podanie o praktykę zawodową. Po uzyskaniu zgody kierownictwa Instytucji i wyznaczeniu Zakładowego Opiekuna Praktyki student ustala termin realizacji praktyki oraz pozyskuje informacje o wymaganych warunkach realizacji praktyki np. ubezpieczeniu od odpowiedzialności cywilnej (OC), podpisaniu klauzuli poufności itp.
W terminie wyznaczonym przez Pełnomocnika Dziekana ds. Praktyk dokonuje także wpisu na listę studentów odbywających praktyki w elektronicznym formularzu oraz przekazuje podpisane Podanie o praktykę zawodową oraz Plan praktyki zawodowej (Student wpisuje adres miejsca odbywania praktyki nie tylko adres Instytucji np. adres budowy/laboratorium i okresy realizacji praktyki w danym miejscu).
Student wypełnia druk Porozumienia pomiędzy Uczelnią a Instytucją przyjmującą na praktykę i w formie PAPIEROWEJ w DWÓCH identycznych EGZEMPLARZACH przekazuje za pośrednictwem Pełnomocnika Dziekana do podpisania przez upoważnioną przez Rektora osobę.
Po otrzymaniu zwrotu podpisanego Porozumienia przedkłada je do podpisu w Instytucji przyjmującej na praktykę. Po uzyskaniu podpisów w Instytucji wraz z innymi dokumentami przekazuje 1 egzemplarz z powrotem do UR - Pełnomocnikowi Dziekana w celu archiwizacji.
W skrajnych przypadkach Student może zwrócić się indywidualnie z prośbą o podpisanie Porozumienia bezpośrednio do upoważnionej przez Rektora osoby, po wcześniejszym umówieniu się drogą elektroniczną - Julia Tarnowska - samodzielny referent w Biurze Karier i Kształcenia Praktycznego, adres e-mail: praktyki@urk.edu.pl (adres: al. Mickiewicza 21 - Stary budynek, 31-120 Kraków, pokój nr: 21, telefon: 12 662 44 11
Korzystniej jest uzyskać podpisy Instytucji przyjmującej na praktykę na wszystkich dokumentach (Podanie o praktykę, Program i Plan praktyki) w pierwszej kolejności a potem przekazać je do zatwierdzenia, podpisu i archiwizacji do URK.
Przed rozpoczęciem realizacji praktyki, na okres praktyki, Student zobowiązany jest na swój koszt zawrzeć umowę ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków (polisę NNW).
W trakcie realizacji praktyki zawodowej Student prowadzi systematycznie i starannie Dziennik praktyki zawodowej. Na koniec praktyki Student przedkłada go Zakładowemu Opiekunowi Praktyki, z prośbą o wypełnienie formularz opinii o przebiegu praktyki wraz z oceną stopnia osiągniętych przez Studenta efektów uczenia się, które stanową integralną część Dziennika praktyki zawodowej.
Po zakończeniu realizacji praktyki zawodowej Student przygotowuje Sprawozdanie końcowe z praktyki, w którym zamieszcza opis wykonanych podczas praktyki zadań zawodowych służących uzyskaniu efektów uczenia się, wraz ze swoją oceną stopnia ich osiągnięcia. Student składa do dnia 25 września komplet dokumentów Pełnomocnikowi Dziekana ds. Praktyk i uczestniczy w zaliczeniu sprawdzającym. Student przekazuje swoje spostrzeżenia wynikające z przygotowania do realizacji, przebiegu i zaliczenia praktyki zawodowej oraz sugestii dotyczących programu studiów (np. propozycji zmian wynikających z odbytej praktyki), wypełniając anonimową Ankietę.
Student może ubiegać się o zaliczenie części lub w całości praktyki zawodowej, bez konieczności jej realizacji, na podstawie osiągniętych efektów uczenia się w wyniku pracy zawodowej lub innych form aktywności zawodowej. W takim trybie, zgodę na uznanie efektów uczenia się wydaje Dziekan, na podstawie zaopiniowanych przez Pełnomocnika Dziekana ds. Praktyk dokumentów dostarczonych przez studenta (Podanie o zaliczenie praktyki zawodowej wraz z załącznikami). Nie zwalnia to studenta z obowiązku jej zaliczenia w wymaganym terminie.