Koło Naukowe Geodetów

Koło Naukowe Geodetów

 

Koło Naukowe Geodetów powstało w 1965 roku i zrzesza studentów kierunku Geodezja i Kartografia.

W ramach działalności KNG odbywają się cyklicznie spotkania, na których studenci mogą rozwijać swoje zainteresowania, zdobywać nową wiedzę i doświadczenie w pracach geodezyjnych. Organizujemy również liczne obozy, na których możemy rozwijać swoje pasje i umiejętności w dziedzinie, w której się kształcimy.

W strukturze Koła Naukowe Geodetów Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie pracują dwie sekcje – Fotogrametrii I Geodezyjnych Pomiarów Specjalnych:

·         Sekcja Fotogrametrii umożliwia studentom korzystanie z nowoczesnych technologii pomiarowych, w tym skaningu laserowego i bezzałogowych statków powietrznych. Spotkania prowadzone są w formie wykładów oraz prac terenowych, a także na sali komputerowej pozwalają w ten sposób zdobywać wiedzę zarówno teoretyczną jak i praktyczną. Dostępne oprogramowania (Leica Cyclone, Terrasolid firmy Terrascan, Dephos, Agisoft) stwarzają możliwość zdobywania dodatkowych umiejętności potrzebnych na rynku pracy.

·         Sekcja Pomiarów Specjalnych jest to połączenie tradycyjnych metod pomiarowych z nowoczesnymi technikami. Do pomiarów wykorzystywane są m.in. tachimetry, niwelatory i odbiorniki GNSS.

 

Opis zrealizowanych projektów badawczych w ramach obozów naukowych:

§  Mechowo, 25-29.09.2022 r.

W dniach 25-29 września studenci Koła Naukowego Geodetów przebywali na obozie naukowym w pobliżu Mechowa (woj. Pomorskie). W trakcie obozu wykonano pomiar inwentaryzacyjny Grot Mechowskich – wyjątkowych jaskiń położonych na północy Polski. Skaning laserowy obiektu zrealizowano przy użyciu naziemnego skanera laserowego Leica P40. W późniejszych etapach wykonany został pomiar sytuacyjno-wysokościowy okolicy groty. Podczas trwania obozu przeprowadzono również nalot dronem z wykorzystaniem różnych sensorów, co umożliwi szerokie pole do porównań i analiz.

 

 

Więcej informacji: https://geoforum.pl/news/33009/studenci-uniwersytetu-rolniczego-zmierzyli-groty-mechowskie

 

§  Bibice, październik 2019 r.

Członkowie Koła Naukowego Geodetów wykonali na terenie cmentarza parafialnego w Bibicach pomiary, których celem było stworzenie ewidencji grobów w postaci interaktywnej mapy nekropolii. Jeden z elementów interaktywnej mapy to wyszukiwarka lokalizacji grobów. W związku z tym członkowie KNG sfotografowali wszystkie nagrobki i spisali informacje zawarte na płytach nagrobnych. Pozwoli to na wyszukiwanie mogił zarówno po imieniu, nazwisku czy dacie śmierci zmarłego, jaki i wyglądzie samego nagrobka. Interaktywna mapa bazuje na ortofotomapie o pikselu terenowym 6 mm, co ułatwia odszukanie grobu po wyglądzie z lotu ptaka.

 

 

Więcej informacji: https://geoforum.pl/news/28077/studenci-z-ur-w-krakowie-stworzyli-interaktywna-mape-cmentarza?fbclid=IwAR2BJPs5rh2fbs8TiqbgpO9eMshTdRA83RBULANK4zP1Y-Gprjhl5XSANM0

 

§  Hel, lipiec 2019 r.

Obóz naukowy miał na celu wykonanie pomiarów latarni morskiej na Helu z wykorzystaniem technologii naziemnego skanowania laserowego (skanerem Leica P40) oraz bezzałogowych statków powietrznych (DJI Phantom 4 Pro). W ramach prac wykonano także pomiar osnowy i szczegółów sytuacyjnych z wykorzystaniem pomiarów satelitarnych GNSS-RTK. W celu przeprowadzenia pełnej inwentaryzacji obiektu wykonano pomiar naziemnym skanerem laserowym wnętrza i zewnętrza latarni morskiej na Helu oraz pozyskano zdjęcia z UAV.

 

 

Więcej informacji: https://geoforum.pl/news/27590/krakowscy-studenci-zeskanowali-latarnie-morska

§  Lutowiska, lipiec 2017 r.

W trakcie pięć dni pomiarowych została wykonana inwentaryzacja cmentarza komunalnego oraz kamieniołomu. Efektem pierwszego z pomiarów jest mapa nagrobków znajdujących się na cmentarzu. Wykonana została dokumentacja fotograficzna, a następnie utworzono bazę danych. Prace wykonywane na drugim z obiektów obejmowały założenie osnowy, wykonanie skaningu laserowego oraz nalotu dronem. Utworzona została wizualizacja zagospodarowania tego terenu po zakończonej eksploatacji w kamieniołomie.

 

 

§  Pruchnik, Węgierka, sierpień 2016 r.

W trakcie obozu naukowego wykonano dokumentację geodezyjno-kartograficzną terenów, na których położony jest bastejowy zamek w Węgierce. Prace obejmowały założenie osnowy pomiarowej z wykorzystaniem technik satelitarnych. Wykonanie klasycznych pomiarów geodezyjnych zamku i jego otoczenia, a także wykonanie pomiarów z wykorzystaniem naziemnego skaningu laserowego. Przeprowadzone pomiary pozwoliły na prowadzenie badań porównawczych pomiędzy danymi pozyskanymi klasycznymi technikami geodezyjnymi i danymi pochodzącymi z naziemnego skaningu laserowego.

 

§  Pruchnik, Hawłowice, sierpień 2016 r.

Przeprowadzone prace miały na celu wykonanie pomiarów inwentaryzacyjnych drewnianej cerkwi w Hawłowicach z wykorzystaniem naziemnego skaningu laserowego oraz fotogrametrii cyfrowej bliskiego zasięgu. W ramach prac wykonano skanowanie bryły cerkwi – jej wnętrza, części zewnętrznej wraz z najbliższym otoczeniem oraz wykonano zdjęcia cyfrowe w celu opracowania fotogrametrycznego malowideł znajdujących się wewnątrz cerkwi na jej ścianach i suficie.

 

 

§  Będzin, sierpień 2014 r.

Projekt realizowany w ramach współpracy Wydziału Inżynierii Środowiska i Geodezji UR i Muzeum Zagłębia w Będzinie. W ramach prac wykonano skanowanie laserowe zamku w celu jego pełnej inwentaryzacji. Przeprowadzono takze pomiary tachimetryczne, niwelacyjne oraz z wykorzystaniem odbiornika satelitarnego GNSS. Celem projektu było wykorzystanie technologii naziemnego skanowania laserowego oraz fotogrametrii naziemnej w inwentaryzacji oraz monitoringu obiektów zabytkowych.

 


 

§  Rożnów, sierpień 2013r.

Celem obozu naukowego było wykonanie pomiarów zapory wodnej w Rożnowie z wykorzystaniem naziemnego skaningu laserowego. Obóz realizowano wspólnie z Wydziałem Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej. W ramach prac wykonano zarówno precyzyjne klasyczne pomiary geodezyjne (pomiar tachimetryczny i pomiar niwelacyjny), jak również naziemny skaning laserowy bryły zapory.

 

 

 

§  Solina, wrzesień 2012r.

Celem obozu naukowego był pomiar zapory wodnej – największej budowli hydrotechnicznej w Polsce, o strategicznym znaczeniu dla bezpieczeństwa oraz gospodarki narodowej. Pomiar całości obiektu stanowił ogromne wyzwanie, przez co obóz był jeszcze ciekawszy. W trakcie trzech dni pozyskano chmurę punktów dla obiektu od strony odpowietrznej oraz korony zapory. Założono lokalną osnowę geodezyjną oraz wykonano niwelację precyzyjną wzdłuż korony zapory. Pozyskane dane pozwoliły na wstępne przedstawienie modelu 3D w postaci zorientowanych chmur punktów
z nałożonymi  teksturami ze zdjęć fotograficznych.

 

Więcej informacji: https://geoforum.pl/news/13597/zapora-w-solinie-pomierzona

 

Studenci zrzeszeni w ramach Koła Naukowego Geodetów są zmotywowani do dalszej pracy i mają w planach kolejne wyjazdy, na które serdecznie wszystkich zapraszamy!

 

Koło Naukowe Geodetów prężnie i chętnie uczestniczy w działalność organizacyjną i naukową Wydziału i Uczelni. Na każdym wydarzeniu organizowanym przez WIŚIG możecie Nas spotkać.

 

Ostatnie wydarzenia z życia Koła:

§  XVI Wielka Lekcja Inżynierii Środowiska i Geodezji- luty.

Wielka Lekcja Inżynierii Środowiska i Geodezji to cykliczne wydarzenie, które pozwala uczniom szkół ponadpodstawowych pogłębić wiedzę, poszerzyć horyzonty oraz uzyskać informacje o zagadnieniach związanych z kierunkami studiów: inżynieria środowiska, geodezja i kartografia, gospodarka przestrzenna, architektura krajobrazu, inżynieria i gospodarka wodna. Możliwe jest również wysłuchanie wykładów prowadzonych przez pracowników Naszej Uczelni.

 

§  Dzień otwarty Wydziału Inżynierii Środowiska i Geodezji- 21 marca

Coroczne Dni otwarte na Naszej Uczelni odbywają się w pierwszy dzień wiosny. Uczniowie szkół ponadpodstawowych mogą zapoznać się z bogatą ofertą Naszego Wydziału oraz porozmawiać z Nami o Uczelni. Jesteśmy bardzo chętni i otwarci na wszelkie pytania. Oprócz prezentacji kierunków największym zainteresowaniem cieszyła się oferta warsztatowa.

 

§  Małopolska Noc Naukowców- wrzesień

Małopolska Noc Naukowców to wydarzenie popularnonaukowe organizowane przez Województwo Małopolskie od 2007, którego głównym celem jest popularyzacja nauki wśród mieszkańców Małopolski. Nasze Koło od kilku lat współorganizuje wykłady tematyczne oraz atrakcje dla dzieci i młodzieży - gry terenowe z nagrodami.

 

§  Szlachetna paczka grudzień

Co roku studenci Koła Naukowego biorą udział w organizacji Szlachetnej Paczki. Pomagamy wybranej rodzinie w zebraniu najpotrzebniejszych rzeczy – żywności, materiałów codziennego użytku, a także innych przedmiotów przez nich wskazanych. Bardzo ważny jest dla Nas udział w tym wydarzeniu, ponieważ wiemy jak potrzebna może być nasza pomoc.

 

§  Rajd Geodety

Wieloletnią tradycją KNG jest organizowanie Rajdu Geodety, znanego na całą Polskę. Geodeci z różnych uczelni spotykają się, aby razem z nami zdobywać kolejne szczyty. Organizowana jest Geoolimpiada, w której można się wykazać niecodziennymi umiejętnościami potrzebnymi w geodezji. Druga część turnieju odbyła się w schronisku, a składały się na nią trzy konkurencje: niwelacja precyzyjna, pomiar odcinka „na oko” oraz limbo.

 

 

§  Comiesięczne spotkania Koła

Na spotkaniach ustalamy plan działania na najbliższy okres, podsumowujemy osiągnięcia oraz rozmawiamy o tym, co jeszcze możemy ulepszyć w Kole. Każde kolejne spotkanie przynosi nowe pomysły!

 

 

§  Wigilia Koła

Zgodnie z tradycja – tuż przed Świętami Bożego Narodzenia – Koło Naukowe Geodetów spotyka się przy wigilijnym stole wraz z  Opiekunem, Dziekanami, Kierownikami poszczególnych Katedr Geodezyjnych Uniwersytetu Rolniczego, a także sympatykami Koła. Składamy sobie życzenia dzieląc się opłatkiem, spożywamy wspólny posiłek oraz rozmawiamy i kolędujemy.

 

 

Serdecznie zapraszamy Studentów naszego Wydziału do rozwijania swoich pasji geodezyjnych i kartograficznych wraz z nami !

 

 

Kontakt:

Opiekunem Koła Naukowego Geodetów: dr inż. Przemysław Klapa, prof. URK (e-mail: przemyslaw.klapa@urk.edu.pl).

 

Bezpośredni kontakt ze studentami zrzeszonymi w ramach Koła Naukowego Geodetów:

§  e-mail: kngeodetow.ur@gmail.com

Zapraszamy również do śledzenia działalności Koła w mediach społecznościowych:

§  Facebook: https://www.facebook.com/kngeodetowUR

§  Instagram: https://www.instagram.com/kng_ur/

Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie
al. Mickiewicza 24/28
30-059
Kraków
12 662 41 65
12 633 11 70
wisig[a]urk.edu.pl
ESP:/URKRAKOW/wisig

Adres do korespondencji: 31-120 Kraków, al. Mickiewicza 21
© 2023 Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie
Projekt i wykonanie strony: Centrum Informatyki URK