Gospodarka Przestrzenna - Krok po kroku

Praktyka zawodowa realizowana jest w okresie letnich wakacji po 4 semestrze studiów (lipiec, sierpień, wrzesień).

Praktyka zawodowa trwa 4 tygodnie (4 tygodnie x 5 dni w tygodniu x 8h; nie więcej niż 40h/tydz. = 160h). Powinna rozpoczynać się nie wcześniej niż 1 lipca, a jej zakończenie powinno nastąpić nie później niż 15 września danego roku akademickiego. Inne terminy realizacji praktyki wymagają uzyskana zgody a wnioskowany okres realizacji nie może powodować nieobecności na zajęciach dydaktycznych.

Harmonogram organizacji i realizacji praktyk:

ETAP I: wybór miejsca praktyki

  1. Spotkanie organizacyjne organizowane przez właściwego dla kierunku studiów Koordynatora ds. praktyk studenckich (termin: zazwyczaj koniec marca)

    Na spotkaniu tym Koordynator przedstawia Studentom procedurę realizacji praktyki zawodowej, załączniki niezbędne do uzupełnienia oraz odpowiada na pytania osób zainteresowanych.

  2. Wybór miejsca odbywania praktyki zawodowej
    Student może samodzielnie wybrać miejsce realizacji praktyki lub też skorzystać z Listy proponowanych Instytucji przyjmujących na praktykę.

    UWAGA: Instytucja, w której planowana jest realizacja praktyki zawodowej powinna działać na rynku minimum 2 lata. Ponadto, branża Instytucji oraz aktywności podejmowane w ramach praktyki muszą odpowiadać kierunkowi studiów i być dostosowane do jego specyfiki.

  3. Wypełnienie podstawowych danych Instytucji, w której Student zamierza realizować praktykę w internetowym formularzu. Termin uzupełnienia danych zostanie podany przez Pełnomocnika ds. Praktyk. Dane te weryfikowane są przez Pełnomocnika ds. Praktyk.

    Link: https://forms.office.com/e/2TNG2D4q8p

 

ETAP III: Formalności przed realizacją praktyki

  1. Wypełnienie aktualnego Podania o praktykę zawodową (załącznik 4), Programu praktyk zawodowych (załącznik 3) oraz Planu praktyki zawodowej (załącznik 5) w terminie wyznaczonym przez Pełnomocnika ds. Praktyk, zwykle do 30.04. danego roku.

    Wydrukowane dokumenty Student zanosi do miejsca odbywania praktyki, uzgadniając jednocześnie termin jej odbywania i uzyskując zgodę przedstawiciela Instytucji przyjmującej. Następnie, uzupełnione załączniki zwracane są do właściwego Koordynatora (po ich podpisaniu bądź już po zrealizowanej praktyce, w komplecie z pozostałymi załącznikami). Termin praktyk wskazany w Podaniu o praktykę jest obligatoryjny.

  2. Podanie informacji szczegółowych dotyczących Instytucji przyjmującej na praktykę (zazwyczaj do 1-szej połowy maja).

    Etap ten jest niezwykle ważny, a wskazane przez Studenta informacje szczegółowe dotyczące Instytucji w której realizowana będzie praktyka są niezbędne w celu sporządzenia Porozumienia pomiędzy URK a Instytucją przyjmującą na praktykę.

    Link do formularza: https://forms.office.com/e/i6qV3XAqv4



  3. Sporządzenie Porozumienia pomiędzy URK a Instytucją przyjmującą na praktykę (Załącznik 6).

    Porozumienie sporządzane jest w dwóch egzemplarzach przez Koordynatora ds. praktyki oraz Pełnomocnika ds. praktyk zawodowych – specjalistę Biura Karier i Kształcenia Praktycznego. Dokumenty uzyskane od właściwego Koordynatora ds. praktyki należy dostarczyć do Instytucji przyjmującej na praktykę (1 egzemplarz pozostaje w Instytucji, drugi, podpisany przez osobę upoważnioną z Instytucji przyjmującej, należy zwrócić do właściwego Koordynatora ds. praktyki po jej realizacji).

  4.  Wykupienie ubezpieczenia

    Student zobowiązany jest ubezpieczyć się na okres praktyki od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW) a w przypadku wymagań Instytucji przyjmującej na praktykę wykupić także ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej (OC). Student jest zobowiązany do okazania w miejscu odbywania praktyki wymaganych rodzajów ubezpieczenia (NNW/OC), programu praktyki oraz spełnienia innych ewentualnych wymogów podanych przez Instytucje przyjmującą studenta na praktykę (np. podpisanie oświadczenia o zachowaniu poufności, tajemnicy handlowej, itp.).

ETAP IV: Realizacja praktyki

  1.  Realizacja praktyki

    Praktyka powinna być realizowana w terminie od 1 lipca do 15 września, za wyjątkiem sytuacji szczególnych, za zgodą właściwego Koordynatora ds. praktyk oraz Prodziekana. Na praktykę Student udaje się z wydrukowanym w 4 egzemplarzach Dziennikiem praktyk (Załącznik 7), który stanowi dziennik tygodniowy. Dokument ten należy uzupełniać każdorazowo, po każdym dniu pracy, dodając do niego kolejne rubryki.

    UWAGA: Właściwy Koordynator ds. praktyk zobligowany jest do monitorowania realizacji praktyki poprzez bezpośrednie wizyty w Instytucji w której realizowana jest praktyka bądź rozmowy telefoniczne z Opiekunem praktyki.

  2. Uzupełnienie załączników

    Po odbyciu praktyki, Student oraz Instytucja przyjmująca na praktykę zobowiązani są wypełnić załączniki dotyczące zrealizowanej praktyki.

    Student zobowiązany jest do prowadzenia Dziennika, w którym odnotowuje przebieg praktyki, uwzględniając datę, liczbę godzin i opis wykonanych zadań i czynności zawodowych. Osoba reprezentująca Instytucję, czyli Zakładowy Opiekun Praktyki potwierdza podpisem dokonany przez studenta wpis.

    Na koniec praktyki Student przedkłada Dziennik Zakładowemu Opiekunowi Praktyki, z prośbą o wypełnienie opinii o przebiegu praktyki wraz z oceną stopnia osiągniętych przez Studenta efektów uczenia się, które stanową integralną część Dziennika praktyki zawodowej. Uzupełnienie tych dokumentów jest obowiązkowe!

    Po zakończeniu realizacji praktyki zawodowej Student przygotowuje Sprawozdanie końcowe z praktyki (załącznik 8), w którym zamieszcza opis wykonanych podczas praktyki zadań zawodowych służących uzyskaniu efektów uczenia się, wraz ze swoją oceną stopnia ich osiągnięcia.

    W sprawozdaniu proszę nie przepisywać dziennika praktyk a wskazać, w jaki sposób wykonywane zadania znalazły przełożenie na uzyskanie wymaganych efektów uczenia się.

  3. Dostarczenie uzupełnionych  wszystkich załączników do właściwego Koordynatora

    Student powinien dostarczyć komplet dokumentów do właściwego Koordynatora tuż po realizacji praktyki. Dokładny termin podany jest przez właściwego Koordynatora ds. realizacji praktyki (zwykle do 15 września). Dokumenty te stanowią podstawę uzyskania zaliczenia z realizacji praktyki na podstawie ich weryfikacji i analizy przez właściwego Koordynatora.

    Co ważne, praktyka zawodowa nie jest zaliczana przez Instytucję przyjmującą ani opiekuna zakładowego, tylko za pośrednictwem właściwego Koordynatora ds. praktyki, który ma obowiązek zapoznać się z materiałem, ocenić, czy praktyka dopasowana była do kierunku studiów i czy wykonywane podczas niej zadania wypełniają potrzeby osiągania efektów kształcenia w zakresie wiedzy, kompetencji i umiejętności.

  4. Ankieta

    Student przekazuje swoje spostrzeżenia wynikające z przygotowania do realizacji, przebiegu i zaliczenia praktyki zawodowej oraz sugestii dotyczących programu studiów (np. propozycji zmian wynikających z odbytej praktyki), wypełniając anonimową Ankietę (załącznik 10) w elektronicznym formularzu.

    Link do ankiety: https://forms.office.com/e/rLZyFUAdnb

    Ankieta

 

 

 

 

 

 

 

Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie
al. Mickiewicza 24/28
30-059
Kraków
12 662 41 65
12 633 11 70
wisig[a]urk.edu.pl
ESP:/URKRAKOW/wisig

Adres do korespondencji: 31-120 Kraków, al. Mickiewicza 21
© 2023 Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie
Projekt i wykonanie strony: Centrum Informatyki URK